Що таке цитомегаловірус?

Що таке цитомегаловірус?

Цитомегаловірус відноситься до сімейства герпес-вірусів. Вірус передається статевим, повітряно-крапельним, контактно-побутовим шляхом (поцілунки, обійми, користування одним посудом, через іграшки, предмети гігієни та ін.), трансмісивним (переливання крові, пересадка органів), вертикальним (від матері до плоду).

Після зараження хвора людина виділяє вірус з сечею, слиною, слізною рідиною, спермою та іншими біологічними рідинами. В цей час вона заразна для оточуючих.

Найчастіше ми зустрічаємося з цим вірусом ще в дитячому віці, коли облизуємо іграшки своїх  друзів і дуже тісно з ними контактуємо.

До віку 20-40 років близько 60-90% людей вже мають імунітет до цитомегаловірусної інфекції, і у них в крові можна виявити IgG до цитомегаловірусу.

IgM не специфічні для цитомегаловірусу і можуть вироблятися у відповідь на абсолютно інші віруси (герпес віруси, наприклад), тому якщо Ig G при повторному дослідженні так і не виявляються, то ні про який  цитомегаловірус і мови бути не може.

Цитомегаловірус становить небезпеку для вагітних жінок тільки в тому випадку, якщо первинне зараження відбувається саме під час вагітності.

Під час вагітності може відбуватися реактивація інфекції, але це трапляється вкрай рідко (~ 1% випадків) і найчастіше це не представляє ніякої небезпеки для дитини.

Рутинний скринінг ЦМВ під час вагітності не рекомендовано в більшості країн світу.

Немає ефективного лікування під час вагітності, є окремі дані про використання гіперімуноглобуліну, тому зваживши всі за і проти може бути використана така терапія.

Як захиститися від вірусу, якщо ви ніколи з ним не зустрічалися?

— мийте руки протягом 20 секунд після контакту зі слиною / носовими виділеннями у дітей (частіше хворіють діти у віці до 6 років і вірус міститься в  виділених біологічних рідинах)

— у вас повинна бути своя ложка, виделка, чашка, тарілка. Подумайте про якість миття посуду в кафе і ресторанах.

— не цілуйте маленьких діточок в область щік або рота

Це не захистить від інфікування на 100%, але істотно знизить ризик.

Цитомегаловирус: анализ крови, профилактика, диагностика, лечение