СТРЕПТОКОКИ ГРУПИ Б (Group B streptococcus) у вагітних

Up-to_Date. Jul 15, 2017. Короткий переклад.

Authors: Karen M Puopolo, et.al

СГБ (Стрептококи групи Б, GBS; Streptococcus agalactiae) — грампозитивні коки, які часто колонізують статеві шляхи та шлунково-кишковий тракт а також верхні дихальні шляхи новонароджених. Є причиною септичних станів новонароджених,  ускладнень під час вагітності (безсимптомна бактеріурія, симптомні інфекції сечових шляхів, внутрішньоамніотична інфекція) та після пологів (післяпологовий ендометрит до 8%, пневмонія 2%, післяпологовий сепсис 2% і бактеріемія без формування окремого локусу — абсцесу 31%, фокальні інфекції, такі як менінгіт та ендокардит зрідка).

СГБ інфікування вагітних з появою патогена у стерильних середовищах організму (сеча – до таких на відноситься) «invasive maternal infection» пов’язане з втратою вагітності та передчасними пологами. За даними CDC частота таких станів  0,12 на 1000 живонароджених.

Не існує зв’язку між простою колонізацією СГБ вагітної  та передчасними пологами. Колонізація вагітних жінок  СГБ є основним фактором ризику інфікування СГБ у новонароджених.

Безсимптомна бактеріурія. Ідентифікується за допомогою скринінгу культур сечі.  Чи вимагає безсимптомна бактеріурія  СГБ під час вагітності лікування  залежить від кількісного визначення бактерій (колонієтворні одиниці на мл) в сечі (більш поширено КУО):

Вагітні з будь-якою бактеріурією СГБ повинні отримувати інтранатально антибіотик для профілактики неонатальної інфекції. Оскільки бактеріурія СГБ є маркером ректо-генітальної колонізації, яка зберігається незалежно від терапії бактеріурії, жінки з документованою бактеріурією СГБ не повинні повторно проходити скринінг для ректальної/вагінальної колонізації ГБС пізніше під час вагітності.

ЦИСТИТ: позитивна культура сечі та дизуричні скарги без лихоманки. Лікування тими самими препаратами, що вище вказані. До того ж: періодичний скринінг сечі, відсутність необхідності обстеження  ректальної/вагінальної колонізації додатково,  інтранатальна антибіотикопрофілактика.

ПІЄЛОНЕФРИТ: критерії діагнозу – стандартно відомі. Емпіричне лікування включає внутрішньовенну гідратацію та внутрішньовенно антибіотики. Якщо причина пієлонефриту СГБ, то лікування пеніциліном G може проводитись до клінічного покращення, а загальна тривалість може складати до 10 днів, або може бути змінений раніше на  пероральний препарат (амоксицилін або цефалексин) після припинення лихоманки та інших симптомів. За наявності алергії на пеніцилін та цефалоспорини, слід застосовувати ванкоміцин, зрудка кліндаміцин. Рекомендації щодо подальшого спостереження та тактики під час пологів – аналогічні попереднім.

ІНТРААМНІАЛЬНА ІНФЕКЦІЯ. Діагноз на основі стандартних відомих проявів: лихоманка, зміна м’язевого тонусу матки у відповідь на подразнення (не інформативно під час пологів), тахікардія у вагітної та плода, можуть мати місце виділення із піхви патологічного характеру, лабораторні критерії.

Раціонально дослідити амніотичні води, отримані шляхом амніоцентезу за умови цілих навколоплодових вод.

Лікування: гідратація, емпіричне лікування антибактеріальними препаратами з можливою корекцією після отримання результату чутливості культури з навколоплодових вод, симптоматичне лікування за необхідності:  антипіретики (ацетамінофен), знеболюючі препарати. Контроль стану плода, вагітної.

РЕЗЮМЕ